Projekty v roku 2009
„Študent - rodič – pedagóg v prevencii závislostí“
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky na podporu programov, iniciatív a aktivít v oblasti národnej stratégie boja proti drogám a drogovým závislostiam
Hlavným cieľom projektu bola prevencia rizikového správania mladých ľudí vo vzťahu k legálnym a nelegálnym drogám a zapojenie do aktívneho preventívneho pôsobenia ich pedagógov a rodičov.
Čiastkové ciele:
- príprava mladých ľudí - stredoškolákov na realizáciu rovesníckej prevencie vo formálnych a neformálnych skupinách a posilnenie ich sociálnych kompetencií a informácií zameraných na prevenciu závislostí.
Školiaco výcvikové stretnutie rovesníkov zo stredných škôl bolo zamerané na prípravu mladých ľudí pre preventívnu prácu, zvyšovanie a skvalitňovanie informovanosti v problematike závislostí, prevencie zneužívania drog, nácvik komunikačných a sociálnych zručností a techník potrebných pre prácu s rovesníkmi v triedach, ujasňovanie si postojov, názorov, príčin rizikového správania sa mladých ľudí vo vzťahu k droge, podpora osobnostnej zrelosti, alternatívy optimálneho riešenia problémov a orientácia na plnohodnotný život bez drog. Po ukončení tohto výcviku bola študentom ponúknutá možnosť zúčastňovať sa pravidelných stretnutí – Klubu peer aktivistov a dištančného vzdelávania prostredníctvom webovej stránky www.rovesnicivprevenci.sk. Program výcviku absolvovalo 21 študentov.
- špecifický preventívny program so študentami s rizikovým správaním zameraný na podporu autoregulačných mechanizmov v správaní mladého človeka, elimináciu rizikových faktorov užívania návykových látok a posilňovanie protektívnych faktorov.
Do programu bolo zaradených 20 študentov stredných škôl s rizikovým správaním, Skupinový program bol zameraný na podporu autoregulačných mechanizmov, elimináciu rizikových faktorov užívania návykových látok a posilňovania protektívnych faktorov.
Išlo o selektívny preventívno-výchovný program zameraný na prevenciu fajčenia, užívania alkoholu a nelegálnych drog. V programe boli použité interaktívne techniky, ktoré boli zamerané na sebapoznanie, sebarozvoj, efektívnu verbálnu a neverbálnu komunikáciu, asertivitu, poznávanie a uvedomovanie si rizík užívania návykových látok, tréning spôsobilostí rozhodovať o svojom živote a uvažovať o dôsledkoch svojho správania, rozvoj zručností zvládať rizikové situácie, učiť sa zodpovednosti za a voči a pod.
- cieľom vzdelávacieho seminára pre pedagogických zamestnancov bolo zvýšenie ich informovanosti o realizácii efektívnej univerzálnej a selektívnej prevencie v teréne škôl, propagácia národnej protidrogovej stratégie. Cieľom bolo poskytnúť pedagógom také informácie, aby dokázali včas identifikovať rizikových študentov v prostredí školy, vedeli ich osloviť a zmotivovať k účasti v špecifickom preventívnom programe a počas neho i po jeho absolvovaní ich naďalej pozitívne motivovať a podporovať protektívne faktory vedúce k neužívaniu návykových látok.
Program seminára pre pedagógov bol zabezpečený internými pracovníkmi i externými lektormi. Seminára sa zúčastnilo 26 pedagógov, ktorí sa počas roka zúčastňovali školiaco – poradenských dní nášho zariadenia. Seminár bol záverečným stretnutím ich celoročného vzdelávania v problematike prevencie.